Siirry pääsisältöön

Ratsastusta, ontumista, hyvästejä, kengittämistä..



Tämä teksti on kirjoitettu noin kolmeviikkoa takaperin, mutta olen unohtanut sen olemassa olon täysin. Pahoittelen! 



Viime viikon sunnuntaina olin Salla Alarautalahden valmennustunnilla Rajakallion Ratsutilan suomenhevostammalla Urskilla. Tunti aloitettiin pitkin ohjin kävelyllä samalla kertoen itsestä ja hevosesta sekä kokonaisuudesta eli ratsukosta. Tämä itsestä kertominen on aina hankalaa tai hankalan siitä tekee se, jos menee valmennukseen hevosella, jolla ei itse ratsasta usein. Itse olin mennyt Urskilla viimeksi keväällä, silloin kun ennen tuntia satoi räntää ja kavioihin jäi inhottavasti tilsoja. Urski oli ihan eri tuntuinen ratsastaa sunnuntaina kun vertaa viime ratsastuskertaan. 

Alkukäyntien jälkeen kerättiin ohjat käteen ja alettiin tekemään pääty-ympyröitä ja loivia kiemurauria pitkillesivuille. Aika pian alettiin tulemaan tätä kevyessä ravissa. Urski oli jotennkin tosi painava kädelle ja hidas pohkeelle, mitä en aluksi edes tajunut kun jäin hissuttelemaan ''ponivauhtiin''.  Tätä tehtiin siis alkulämmöksi kumpaankin suuntaan. Laukkaa otettiin pääty-ympyrällä ja Urskilta sain ihan kivoja nostoja ja se laukkasi toosi energisesti! Viimeksi nostot ei ollut noin hyviä ja Urski myös väsähti silloin tosi äkkiä eikä jaksanut kantaa itseään eli kehitystä on siis tapahtunut.

Pienien välikäyntien jälkeen alettiin tulemaan seuraavanlaista tehtävää: C päädyssä käännyttiin noin viisi metriä ennen kulmaa - suoristus ja pohkeenväistö uralle - avotaivutusta kulmaan asti. Pohkeenväitö onnistui pääsääntöisesti ihan kivasti, mutta avotaivutuksessa oli ongelmia alkuunsa. Tultiin tätä tehtävää siis ravissa. Toistojen jälkeen avotaivutus parani vaikka vasempaan kierrokseen ei kauhean hyviä pätkiä edes tullut. Parin toiston jälkeen alettiin tekemään vielä keskiympyrä laukassa ennen avotaivutusta. Omat valmistelut oli aina myöhässä , josta seurasi nostojen myöhässä oleminen. 

Oikeaan kierrokseen vauhtaessa Urski ei enää painanut kädelle ja saatiin kehuja, että Urski alkoi liikkua kivan näköisesti. Myös oma ajatus oli paremmin mukana ja loppuun saatiin kaksi oikein hyvää suoritusta. Tehtiin käännös ajoissa, missä siis alkuun tein liian myöhään ja liikaa ohjalla, siitä heti pohkeenväistöön ja laukannosto suoraa uralla, pyöreä pääty-ympyrä ja siirtyminen raviin uralla ja siitä heti avoon, joka alkoi jo onnistumaan paremmin. 

Olin Urskiin kyllä tyytyväinen tunnin jälkeen, niin taitava pieni hevonen!  Itse nyt olisin saanut ratsastaa paremmin, mutta antakaa anteeksi olin viimeksi ratsastanut karhesin haroituskisoissa.. 

Tästä eteen päin teksti on kirjoitettu tänään maanantaina 1.8.

Edellä mainitun sunnuntain jälkeisellä viikolla menin koulutunnille Urskilla. Tehtiin tunnilla hyvin samantyyppistä tehtävää kuin valmennuksessa. En nyt enää muista kaikkia tunnin fiiliksiä ja sitä kuinka meni. Sen muistan, että pohkeenväistössä aloitin Urskin kanssa kamalan vetokisan eikä siitä tullut yhtikäs mitään. Ja laukkaa työstettiin vielä loppuun erikseen ymyrällä ja se meni hyvin!:)

Pari viikkoa takaperin aloitin ratsastamaan Roosalla maastossa käyntilenkkäjä. Muutaman kerran kerkesin käymään kun huomasin Roosan ontuvan ravissa laitumella. Ontuminen on nyt kahden viikon ajan vähän pahentunut, niin että sen huomaa jo käynnissäkin. 

Tänään kävi kengittäjä kengittämässä Roosan kun kaviot oli kuluneet kengättömän olon aikana. Totesi, ettei usko Roosalla olevan kaviokuumetta taikka paisetta kaviossa. Ennen kengitystä Roosa sai kipulääkettä. Hyvin Roosa seisoi kengitettävänä, eikä aristanut kaviota. Kengät jalassa käveli paremmin kuin hakiessa laitumelta talliin. Tiedä sitten oliko tähän syynä kipulääke vai kengät jalassa. Nyt seuraillaan vielä muutama päivä auttavatko kengät vai pitääkö soittaa klinikkaaikaa...

Sulevi lähti viime viikon torstaina lähipaikkakunnalle tuttujen tallille ylläpitoon tuntiponiksi. Meillä kun ei sille tällä hetkellä ole käyttöä ja kyseiselle tallille tuli juuri oikeaan aikaan meidän tarjous Sulevista. Toivottavasti Sulevi osaa käyttäytyä uudessa paikassa hienosti, ettei heti tarvitse kotia hakea!;D


Kommentit

Tämän blogin suosituimmat tekstit

Eilisiä poseeraus kuvia

Eilen ratsastin Sulkulla ja menin pellolla ilman satulaa ja tuntui ihan aloittelialta kapeassa selässä kun poni tikittää ja koittaa syödä... :D Laukka oli aluksi ihan kamalaa, mutta kun sain jutusta kiinni sujui sekin vähän paremmin. Ja kerran poni spurttasi pikkuveljiäni karkuun, mutta enpäs tippunut! Ennen ratsastusta muuten kuvattiin Sonjan kanssa Pixiä ja Sulkkua. Oon nyt ahkerasti koittanut harjoitella käyttämään järjestelmäkamerani asetuksia että pystyisin hyödyntämään sitä mahdollisimman monipuolisesti. Näin koneelta tarkasteltuna ei ne asetukset ihan nappiin menneet, mutta ei sitä nyt voi olettaakaan kun olen vasta aloittanut harjoittelun. Eilen mun piti kuvata myday-video mutta unohdin kuvaamisen aika lahjakkaasti. Tänään oon sitten yrittänyt kuvata enemmän, mutta ei tää mun päivä niin erikoinen ole että tulee varmaan melko tylsä video. Katsotaan mitä tulee. :) Tänään oltiin yrittäjien joulunavauksessa kirkolla, mun aika meni siihen kavereiden kanssa pyöri

Viikonlopun kuulumispostaus

Nyt on jäänyt taas postaamatta kun ei ole ollut kuvia eikä asiaakaan kauheasti ole ollut. Mutta tulimpa nyt postaamaan vielä näitä viikonloppu kuulumisia ennen karsinoiten siivousta. Mutta aloitetaan vaikka perjantaista tämä kirjoittaminen. Perjantaina oli perus loppusyksyinen sateinen päivä ja iskä hakikin mut koulusta kaksi tuntia aikaisemmin mitä koulu olisi oikeasti loppunut. Mentiin sitten kauhajoelle kattomaan mulle uutta kännykkää, ja se malli minkä halusin niin niillä ei ollut sitä varastossa ja se tulee ensi viikon aikana sinne. Kotona söin herkkuja pikkuveljieni kaverisynttäreiden johdosta ja menin siivoamaan Sulkun ja Remin karsinat ja laitoin ne muutenkin illaksi valmiiksi. Puoli kahdeksaksi olin kylällä kavereiden kanssa, kiitti hyvästä seurasta! :) Ja kotona olin joskus yhdentoista jälkeen ja sitten nukkumaan. Eilen menin aamutalliin ja sen jälkeen kun ponit oli syönyt aamuheinät mentiin Sonjan kanssa Sulkulla ja Remillä lyhyt 4km lenkki maastossa. Taka

Kuulumisia

Maanantai taas kerran perus päivä, ilma oli ihan kiva vähän  viileä tosin ja iltaa kohden tuuli yltyi. Atk:ssa opettaja ilmoitti että ens kerralla on kymmensormikirjoitus testi, täytyy myöntää etten sitä pahemmin osaa... ;D Ei voi sitten mitään, parhaani koitan tehdä. Kotona sitten sain uuden ihanan kännykkäni, samsung galaxy s3. Johan mä tolla ikivanhalla nokialla näpyttelinkin. Tämäkin postaus on kirjoitettu kännykällä <3 tosin julkaisen tämän myähässö koneelta koska mulla ei oo kännykäs kuvia tähän. Mut nytten mulla olis täs tilaa kuvata teille pieni myday- postaus joku päivä. Kiinnostaisko? Google Kun olin hetken ihastellut kännykkääni jätin se  lataukseen ja menin talliin. Tallissa siivosin nopsaa Sulkun ja Remin karsinat ja sen jälkeen ratsastin Remillä 39min. Ja totesin että mulla on tosi huonot pohjelihakset. Menin siis Remillä tietenkin käynnissä kevyessä istunnassa ja sen jälkeen kun tulin pian alas selästä mun jalat tärisi! Treeniä! :D Sisällä katsoin