Siirry pääsisältöön

Sänkipellolla ratsastelua


Perjantaina päästiin syksyn ekaa kertaa ratsastamaan sänkipellolle. Kivaa oli ja mukavaa vaihtelua viime aikaiselle maastoilulle. Mentiin ihan kevyesti vähän voltteja tehden käynnissä ja ravissa. Aluksi Roosa kyllä ravasi eteen, mutta kiemurteli pois volteilta. Onneksi tämä ongelma hävisi loppua kohden ja Roosasta kuoriutui oikein mukava. Laukkaa otettiin suoralla ja isolla ympyrällä. Roosa soustui laukkaamaan rauhallista laukkaa eikä painanut sisäohjalle. 

Sonja ja Remi oli pellolla mukana ja Sonjan kanssa otettiin pokkarilla muutama kuva toistemme ratsastuksista lopuksi. Se selittäköön laadun kun on vähä hämärää, kuvaa hevosen selästä, kameran kuvakapasitettii ei ole kovin suuri niin siksi säin mössöisiä kuvia. Mutta on edes jotain!!:)



Lauantaina Roosalla oli vapaapäivä koska en kerinnyt ratsastamaan sillä aamupäivän-päivän kauhajoen reissun takia, sitten syötiin ja pian sainkin laittaa itseni kuntoon ja lähteä ajelemaan kohti kylää. Menin ensin pariksi tunniksi karhesin tupailtaan askartelemaan ja sen jälkeen J:lle. Tänään kun tulin kotia lähdin jonkin ajan päästä kohti tallia ja hain myös Roosan sinne. Suunnattiin taas sänkipellolle ratsastamaan.

Pellolle päästyäni aloin heti ravailemaan ja Roosa oli tosi hätäinen ja punki volteita ulos, Pikku hiljaa sain vauhdin tasoittumaan ja voltit paremmiksi ulkopohkeen avustuksella. Otettiin vielä pari isoa ympyrää laukkaa kumpaankin suuntaan ja sen jälkeen tein käynnissä voltteja ja pohkeenväistöä. Väistöt onnistui ihan hyvin, mutta volteilla sai tehdä vähän enemmän töitä että sai Roosan taipumaan kunnolla. 

Ravi oli vieläkin kiireistä ja siinä haettiin lähinnä oikeata taipumista ja tahtia kumpaankin suuntaan. Laukka meni ok vaikka Roosa oli edelleen kiireinen ja painoi vähän ulko-ohjaan. Lopetettiin kumminkin hyvään pätkään ja käveltiin kotia hetken ravailun jälkeen.



Tänään tuli ekaa kertaa sellanen olo että ollaan menty Roosan kanssa. Roosan ratsastettavuus on parantunut vaikka vieläkin saa hioa timattia raa'alla kädellä mutta silti. Siirtymiset askellajien välillä on pehmeämpiä. Ja Roosa alkaa myös suoristumaan paremmin, niin suoralla uralla mutta myös oikean ja vasemman kierroksen väliset erot ei ole enää niin suuret kun ennemmin. Ainakaan hyvänä päivänä. Ehkä me Roosan kanssa vielä lyödetään yhteinen sävel ja päästään kehittymään ratsukkona. <3

Kommentit

  1. Vastaukset
    1. Ei ole. Nämä on joskus remille ostettu käytettynä ja pieniksi todettu ja päätin sitten kokeille niitä roosalle.:)

      Poista

Lähetä kommentti

Kommentit julkaistaan hyväksymisen jälkeen.
Muistathan että kivat kommentit piristävät päivääni, mutta jos sinulla ei ole hyvää sanottavaa pidä se omassa mielessäsi! Rahkentava palaute on sallittua ja toivottua! :)

Tämän blogin suosituimmat tekstit

KYSYMYSPOSTAUS#3

Nyt olisi tulossa kysymyspostaus, mutta tällä kertaa saat keksiä kysymyksiä mulle, Sulkulle ja Remille! Toiveena olisi että keksisit jokaiselle parikysymystä tai yhdelle monta! Kysymyksiä saa esittää niin poneihin, talliin, kouluu ym. Liittyen. Nyt vain kysymään jos jokin asia vähäänkään askarruttaa meistä. Ajattelin että nyt olisi hyvä aika pistää kysymyspostaus käyntii, kun Sulkkukin on tullut kotia. :) kysymään!    Huom! Jos kysymyksiä tulee 60 tai enemmän tulee kiitokseksi aktiivisuudestanne erikoispostausviikko!! :) jos te olette agtiivisiä myös minä jaksan olla silloin agtiivinen, kiitos :)

Kerro mielipiteesi!

Heiii! Hyvää äitienpäivää kaikille! Ollaan menty tänään kahvipöydästä kahvipöytään syömään kakkua, nam! Ensin mentiin mummulle syömään ja kahville ja sieltä käytiin pikasesti kotona, antamassa poneille heinät ja veljen vaihto vatteita ja lähdettiin mummalle. Mullakin on äitin äitienpäivä lahja vielä tekemättä... Se kakku nimittäin, kun en eilen muistanut/kerinnyt täyttämään sitä, niin sovittiin äitin kans aamulla että täytän sen tänään ja söydään se huomenna. Kun ollaan muutenkin syöty niin paljon kakkua tänään. Kun tultiin kotia (vihdoin ja viimmein) lähdin ratsastamaan Remillä. Mentiin pikku maastolenkki niin että aikaa meni n.30min. Ja kun menin saman siskona ja Pixin kans aikaa meni tunti. Ne kaks oli hitaita ;) Oli kiva lenkki, Remi oli kiva :) Mitä nyt vähän kyttäs ojaa ja yhtä puskaa. Otettiin myös pari lyhyttä ravipätkää. Se oli sellanen nopee ja lyhyt lenkki, vähän vaihtelua kouluiluun. Saa nähdä mitä huomenna keksitään. =) Mä oon täs miettinyt että voisin tehdä erik

Sulkulla tunnilla ♥

Moi! Vähänkö mä oon tyytyväinen itteeni, tuli sitten pyöräiltyä noin 30 kilsaa tän päivän aikana. Ja en silleen ollut kauheen väsynyt edes (ihme!). Vähän lannistaa se että tuli syötyä jäätelö ja juotua limsaa ja rahat meni niihin. Jäätelelöön ei ollut edes tötterö, mitkä on ihan parhaita <3 ensin pyöräiltiin koulusta jokipirtille, tai mikä nyt olikaan ja sitten vielä kotia 17 kilsaa :) Jee mä selvisin. Mikä saavutus, hehee! Piia sitten sano ettei se oo tulossa huomenna poneilemaan ja niinpä sain ajatuksen että meen tänään jos Sulkku ei oo tunnilla. Kysyin asiaa äitiltä ja se kysy Jenniltä ja se sopi :) Menin sitten Sulkulla siskon ja sen kaverin kans tunnille. Tunti oli käynti-ravi tunti ja mulle ja Sulkulle ihan tarpeeksi haastavaa... Kotona söin nopsaa ja sitten vaihdon kuumat ratsastushuosut jalkaan ja sitten lähdettiin.  Rajakalliossa haettiin ponit mitkä oli päässyt pikku laitumelle missä ei nyt kauheesti ollut syömistä, ihan tarpeeksi kumminkin poneille :D M