Siirry pääsisältöön

Hevosilta voi oppia mitä vaan jos pitää silmät auki!!

Taas mennään näillä facebookista/netistä kopioiduilla kuvilla. Osotteita en valitettavasti lyödä tähän hätään.
Niin no... tänään oli ensinmäinen sählytreenikerta. Oma asenne oli jotain ihan muuta mitä olisi pitänyt olla. Valitin koko ajan, en yrittänyt kunnolla, valitin lisää ja yritin tietoisesti ärsyttää muita. J:kin totesi pariin kertaan että nyt lopeta se valittaminen se ei hyödytä mitään ja ota kunnolla siitä mailasta kiinni. En muuten totellut ja koko sen puolitoista tuntisen käytin valittamiseen. Hupsis! Meillä on juokkueen ja valmentajan kanssa whatsappi-ryhmä ja tässä illalla meillä oli siellä vähän keskustelua ja tälleen. Ehdottelin sitte että saatan pitää turpani ens kerralla kiinni. :DD

Oikeasti se joka sai mut tajuamaan että mun käytös oli toisia kohtaan todella inhottavaa oli rakas hevoseni Roosa. Tiedättekö mitään ärsyttävämpää joukkulajissa kun sen että yksi tai kaksi henkilöä ei yritä parastaan joukkueen eteen?!

Tänään mentiin Roosan kanssa sänkkärille ilman satulaa vähän taivuttelemaan. Roosa ei jaksanut kunnolla keskittyä ja katseli muualle eikä taipunut kunnolla ja liikkui laiskasti. Siinä kun koitin saada Roosaa yrittämään tajusin että olin itse tänään ihan samanlainen. Yritin sitten hukuttaa tämän ajatuksen perustelemalla itselleni että jännitän vähän mennä ilman satulaa jollai lantioni jännittyy ja jarruttaa Roosan liikettä. Ehkä tässäkin ajatuksessa on jotain perää mutta se  nyt oli lähinnä itseni puolustelua...

Ehkä mä nyt vain ensiviikolla otan itseäni niskasta kiinni ja nyörän asenteen ja yritän imeä itseeni kaiken mahdollisen opin. Sähly ei ihan ole se mun juttu, mutta ei mun silti tarvitte tehdä siitä muille yhtä kamalaa. Tässä nyt lupaan näin mutta ähh ehkä se valituksen pois jättäminen ei oo niin helppoa kun luulen. Oon vaan tottunut aina valittamaan joka asiasta.

Ääwwss♥

Kommentit

  1. Noh, positiivisuutta vaan enemmän kehiin niin kaikki sujuu paremmin. Välillä on huonoja, välillä taas hyviä. ;)

    VastaaPoista

Lähetä kommentti

Kommentit julkaistaan hyväksymisen jälkeen.
Muistathan että kivat kommentit piristävät päivääni, mutta jos sinulla ei ole hyvää sanottavaa pidä se omassa mielessäsi! Rahkentava palaute on sallittua ja toivottua! :)

Tämän blogin suosituimmat tekstit

KYSYMYSPOSTAUS#3

Nyt olisi tulossa kysymyspostaus, mutta tällä kertaa saat keksiä kysymyksiä mulle, Sulkulle ja Remille! Toiveena olisi että keksisit jokaiselle parikysymystä tai yhdelle monta! Kysymyksiä saa esittää niin poneihin, talliin, kouluu ym. Liittyen. Nyt vain kysymään jos jokin asia vähäänkään askarruttaa meistä. Ajattelin että nyt olisi hyvä aika pistää kysymyspostaus käyntii, kun Sulkkukin on tullut kotia. :) kysymään!    Huom! Jos kysymyksiä tulee 60 tai enemmän tulee kiitokseksi aktiivisuudestanne erikoispostausviikko!! :) jos te olette agtiivisiä myös minä jaksan olla silloin agtiivinen, kiitos :)

Kerro mielipiteesi!

Heiii! Hyvää äitienpäivää kaikille! Ollaan menty tänään kahvipöydästä kahvipöytään syömään kakkua, nam! Ensin mentiin mummulle syömään ja kahville ja sieltä käytiin pikasesti kotona, antamassa poneille heinät ja veljen vaihto vatteita ja lähdettiin mummalle. Mullakin on äitin äitienpäivä lahja vielä tekemättä... Se kakku nimittäin, kun en eilen muistanut/kerinnyt täyttämään sitä, niin sovittiin äitin kans aamulla että täytän sen tänään ja söydään se huomenna. Kun ollaan muutenkin syöty niin paljon kakkua tänään. Kun tultiin kotia (vihdoin ja viimmein) lähdin ratsastamaan Remillä. Mentiin pikku maastolenkki niin että aikaa meni n.30min. Ja kun menin saman siskona ja Pixin kans aikaa meni tunti. Ne kaks oli hitaita ;) Oli kiva lenkki, Remi oli kiva :) Mitä nyt vähän kyttäs ojaa ja yhtä puskaa. Otettiin myös pari lyhyttä ravipätkää. Se oli sellanen nopee ja lyhyt lenkki, vähän vaihtelua kouluiluun. Saa nähdä mitä huomenna keksitään. =) Mä oon täs miettinyt että voisin tehdä erik

Sulkulla tunnilla ♥

Moi! Vähänkö mä oon tyytyväinen itteeni, tuli sitten pyöräiltyä noin 30 kilsaa tän päivän aikana. Ja en silleen ollut kauheen väsynyt edes (ihme!). Vähän lannistaa se että tuli syötyä jäätelö ja juotua limsaa ja rahat meni niihin. Jäätelelöön ei ollut edes tötterö, mitkä on ihan parhaita <3 ensin pyöräiltiin koulusta jokipirtille, tai mikä nyt olikaan ja sitten vielä kotia 17 kilsaa :) Jee mä selvisin. Mikä saavutus, hehee! Piia sitten sano ettei se oo tulossa huomenna poneilemaan ja niinpä sain ajatuksen että meen tänään jos Sulkku ei oo tunnilla. Kysyin asiaa äitiltä ja se kysy Jenniltä ja se sopi :) Menin sitten Sulkulla siskon ja sen kaverin kans tunnille. Tunti oli käynti-ravi tunti ja mulle ja Sulkulle ihan tarpeeksi haastavaa... Kotona söin nopsaa ja sitten vaihdon kuumat ratsastushuosut jalkaan ja sitten lähdettiin.  Rajakalliossa haettiin ponit mitkä oli päässyt pikku laitumelle missä ei nyt kauheesti ollut syömistä, ihan tarpeeksi kumminkin poneille :D M