Siirry pääsisältöön

Peruutus ja laukannosto

Ihanaa tänään paistoi päivällä aurinko!:)<3 Jokainen välkkä minkä olin auringon aikaan pihalla vietin auringossa lämmitellen ja keräten sen energiaa. Voin sanoa että olo tuntuu heti paljon pirteämmältä vaikka mua oikeati väsyttää enemmän kun eilen. Mutta silti olo on sellainen että jaksais tehdä vaikka mitä. Auringon energian voimalla selvisin kunnialla koulupäivän läpi ja hyvää mieltä paransi vielä 10 ruotsin imperfekti sanoista. :)


Kotiin päästyäni oli aurinko kerinnyt laskemaan ja alkoi pikku hiljaa hämärtää. Juotiin kahvit ja sitten mentiin kengittäjän kanssa talliin ja hän vuoli ponien kaviot. Kaikki ponit oli kilttejä, mitä nyt aluksi piti vähän kokeilla, mutta olivat siis tosi hyvin, B:eekin! :D Sinä aikana siivosin kaikkien ponien karsinat ja nyt niistä puuttuu enää iltaheinät, jotka laitamme iltatallissa valmiiksi.

Sen jälkeen kävin sisällä tekemässä läksyt ja harjoittelemassa enkun sanoja. Läksyt tehtyäni menin takaisin talliin ja lähdin ratsastamaan Sulkulla. Alkukäyntien jälkeen tein pihassa mikä on melkein neliön muotoinen seuraavan laista tehtävää: Kulman jälkeen pysähdys ja peruutus, sivulla väistätin Sulkun peppua sisälle päin ja sitten käännyin ennen kulmaa ja tein 'uralle pohkeenväistöä ja kulmaan voltti ravissa. Ja sitten taas alusta pysähdys jne.


Tämä tehtävä meni ihan hyvin, alun kankeuksien jälkeen pysähdyksetkin alkoivat sujumaan. Samon väistöt meni lopuksi paremmin. Samaa kumpaankin suuntaan. Sitten tein peruutuksesta laukannoston ja pieni pätkä laukkaa ja ravi ja pysähdys peruutus ja laukka. Se meni hyvin ja nostot oli napakoita ja laukka super reipasta. Harmi kun maa oli jäässä niin Sulkku ei rentoutunut täysin ja meni varovaisesti kun maa oli jäässä. Sen jälkeen loppuverkat.

Vanhoilla kuvilla mentiin


Kommentit

  1. Miks sulkulla on useasti kuvissa suu auki, kuten noissakin kahdessa ekassa

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. En tiedä.. O_o Sil on oikeesti aina... Tai siis yleensä ainakin. :)

      Poista

Lähetä kommentti

Kommentit julkaistaan hyväksymisen jälkeen.
Muistathan että kivat kommentit piristävät päivääni, mutta jos sinulla ei ole hyvää sanottavaa pidä se omassa mielessäsi! Rahkentava palaute on sallittua ja toivottua! :)

Tämän blogin suosituimmat tekstit

Eilisiä poseeraus kuvia

Eilen ratsastin Sulkulla ja menin pellolla ilman satulaa ja tuntui ihan aloittelialta kapeassa selässä kun poni tikittää ja koittaa syödä... :D Laukka oli aluksi ihan kamalaa, mutta kun sain jutusta kiinni sujui sekin vähän paremmin. Ja kerran poni spurttasi pikkuveljiäni karkuun, mutta enpäs tippunut! Ennen ratsastusta muuten kuvattiin Sonjan kanssa Pixiä ja Sulkkua. Oon nyt ahkerasti koittanut harjoitella käyttämään järjestelmäkamerani asetuksia että pystyisin hyödyntämään sitä mahdollisimman monipuolisesti. Näin koneelta tarkasteltuna ei ne asetukset ihan nappiin menneet, mutta ei sitä nyt voi olettaakaan kun olen vasta aloittanut harjoittelun. Eilen mun piti kuvata myday-video mutta unohdin kuvaamisen aika lahjakkaasti. Tänään oon sitten yrittänyt kuvata enemmän, mutta ei tää mun päivä niin erikoinen ole että tulee varmaan melko tylsä video. Katsotaan mitä tulee. :) Tänään oltiin yrittäjien joulunavauksessa kirkolla, mun aika meni siihen kavereiden kanssa pyöri

Viikonlopun kuulumispostaus

Nyt on jäänyt taas postaamatta kun ei ole ollut kuvia eikä asiaakaan kauheasti ole ollut. Mutta tulimpa nyt postaamaan vielä näitä viikonloppu kuulumisia ennen karsinoiten siivousta. Mutta aloitetaan vaikka perjantaista tämä kirjoittaminen. Perjantaina oli perus loppusyksyinen sateinen päivä ja iskä hakikin mut koulusta kaksi tuntia aikaisemmin mitä koulu olisi oikeasti loppunut. Mentiin sitten kauhajoelle kattomaan mulle uutta kännykkää, ja se malli minkä halusin niin niillä ei ollut sitä varastossa ja se tulee ensi viikon aikana sinne. Kotona söin herkkuja pikkuveljieni kaverisynttäreiden johdosta ja menin siivoamaan Sulkun ja Remin karsinat ja laitoin ne muutenkin illaksi valmiiksi. Puoli kahdeksaksi olin kylällä kavereiden kanssa, kiitti hyvästä seurasta! :) Ja kotona olin joskus yhdentoista jälkeen ja sitten nukkumaan. Eilen menin aamutalliin ja sen jälkeen kun ponit oli syönyt aamuheinät mentiin Sonjan kanssa Sulkulla ja Remillä lyhyt 4km lenkki maastossa. Taka

Kuulumisia

Maanantai taas kerran perus päivä, ilma oli ihan kiva vähän  viileä tosin ja iltaa kohden tuuli yltyi. Atk:ssa opettaja ilmoitti että ens kerralla on kymmensormikirjoitus testi, täytyy myöntää etten sitä pahemmin osaa... ;D Ei voi sitten mitään, parhaani koitan tehdä. Kotona sitten sain uuden ihanan kännykkäni, samsung galaxy s3. Johan mä tolla ikivanhalla nokialla näpyttelinkin. Tämäkin postaus on kirjoitettu kännykällä <3 tosin julkaisen tämän myähässö koneelta koska mulla ei oo kännykäs kuvia tähän. Mut nytten mulla olis täs tilaa kuvata teille pieni myday- postaus joku päivä. Kiinnostaisko? Google Kun olin hetken ihastellut kännykkääni jätin se  lataukseen ja menin talliin. Tallissa siivosin nopsaa Sulkun ja Remin karsinat ja sen jälkeen ratsastin Remillä 39min. Ja totesin että mulla on tosi huonot pohjelihakset. Menin siis Remillä tietenkin käynnissä kevyessä istunnassa ja sen jälkeen kun tulin pian alas selästä mun jalat tärisi! Treeniä! :D Sisällä katsoin