Siirry pääsisältöön

Sulkun muutto

Siskon tekemä, kuvat vuodelta 2012!
Eilen illalla pakkasin Sulkun tavarat ja pesin harjat ja valkasinsille ei parhaita harjoja. Ja jätin paremmat/uudemmat Remille, samoin harjalaukun. Sulkulla oli taas joku ongelma koppiin menemisessä, mutta kun äiti kiskoi ja maanitteli narun päässä, iskä ohjas ja minä ja sisko kiskottiin hännästä asteli Sulkku koppiin.

Rajakalliosa, otettiin Sulkku kopista ja vietiin se Eetu ponin kanssa samaan tarhaan. Annettiin niiden haistella esin aidan läpi ja laitettiin Sitten Sulkku tarhaan, ja ahne poni kun on käveli suoraa heinille... Sisällä sitten äiti ja Jenni allekirjoitti vuokra sopimuksen, ja me lähdettiin kotia.


Kotona hyppäsin Remillä :) Se ei kunnioita noita muoviputki puomeja, tai ei näe niitä kunnolla? Tai sitten piti 40cm liian pieninä itsellensä. 50cm tultiin alkusi kaahottamalla ja muutenkin huonosti... Vika hyppy sille pystylle oli päivän paras. Remi tuli just sopivaa vauhtia, täysin hallinnassa ja sitten mä laskin askeleet ja olin hyvin mukana hypyssä. Kiitos siskolle näistä kahdesta kuvasta ja avusta esteillä ja tallissa. Vielä on kyllä karsinat siivoomatta...

Kommentit

  1. Sisko hyvä siinä tekemässäni kuvassa on muutama kuva tältäkin vuodelta jos et sattunu huomaan niin siinä oli kuva Sulkust ja Eetust♥ Ja Poni Pöpii saat kiittää kun se opetti tekeen niit kuvii :D

    VastaaPoista

Lähetä kommentti

Kommentit julkaistaan hyväksymisen jälkeen.
Muistathan että kivat kommentit piristävät päivääni, mutta jos sinulla ei ole hyvää sanottavaa pidä se omassa mielessäsi! Rahkentava palaute on sallittua ja toivottua! :)

Tämän blogin suosituimmat tekstit

KYSYMYSPOSTAUS#3

Nyt olisi tulossa kysymyspostaus, mutta tällä kertaa saat keksiä kysymyksiä mulle, Sulkulle ja Remille! Toiveena olisi että keksisit jokaiselle parikysymystä tai yhdelle monta! Kysymyksiä saa esittää niin poneihin, talliin, kouluu ym. Liittyen. Nyt vain kysymään jos jokin asia vähäänkään askarruttaa meistä. Ajattelin että nyt olisi hyvä aika pistää kysymyspostaus käyntii, kun Sulkkukin on tullut kotia. :) kysymään!    Huom! Jos kysymyksiä tulee 60 tai enemmän tulee kiitokseksi aktiivisuudestanne erikoispostausviikko!! :) jos te olette agtiivisiä myös minä jaksan olla silloin agtiivinen, kiitos :)

Kerro mielipiteesi!

Heiii! Hyvää äitienpäivää kaikille! Ollaan menty tänään kahvipöydästä kahvipöytään syömään kakkua, nam! Ensin mentiin mummulle syömään ja kahville ja sieltä käytiin pikasesti kotona, antamassa poneille heinät ja veljen vaihto vatteita ja lähdettiin mummalle. Mullakin on äitin äitienpäivä lahja vielä tekemättä... Se kakku nimittäin, kun en eilen muistanut/kerinnyt täyttämään sitä, niin sovittiin äitin kans aamulla että täytän sen tänään ja söydään se huomenna. Kun ollaan muutenkin syöty niin paljon kakkua tänään. Kun tultiin kotia (vihdoin ja viimmein) lähdin ratsastamaan Remillä. Mentiin pikku maastolenkki niin että aikaa meni n.30min. Ja kun menin saman siskona ja Pixin kans aikaa meni tunti. Ne kaks oli hitaita ;) Oli kiva lenkki, Remi oli kiva :) Mitä nyt vähän kyttäs ojaa ja yhtä puskaa. Otettiin myös pari lyhyttä ravipätkää. Se oli sellanen nopee ja lyhyt lenkki, vähän vaihtelua kouluiluun. Saa nähdä mitä huomenna keksitään. =) Mä oon täs miettinyt että voisin tehdä erik

Sulkulla tunnilla ♥

Moi! Vähänkö mä oon tyytyväinen itteeni, tuli sitten pyöräiltyä noin 30 kilsaa tän päivän aikana. Ja en silleen ollut kauheen väsynyt edes (ihme!). Vähän lannistaa se että tuli syötyä jäätelö ja juotua limsaa ja rahat meni niihin. Jäätelelöön ei ollut edes tötterö, mitkä on ihan parhaita <3 ensin pyöräiltiin koulusta jokipirtille, tai mikä nyt olikaan ja sitten vielä kotia 17 kilsaa :) Jee mä selvisin. Mikä saavutus, hehee! Piia sitten sano ettei se oo tulossa huomenna poneilemaan ja niinpä sain ajatuksen että meen tänään jos Sulkku ei oo tunnilla. Kysyin asiaa äitiltä ja se kysy Jenniltä ja se sopi :) Menin sitten Sulkulla siskon ja sen kaverin kans tunnille. Tunti oli käynti-ravi tunti ja mulle ja Sulkulle ihan tarpeeksi haastavaa... Kotona söin nopsaa ja sitten vaihdon kuumat ratsastushuosut jalkaan ja sitten lähdettiin.  Rajakalliossa haettiin ponit mitkä oli päässyt pikku laitumelle missä ei nyt kauheesti ollut syömistä, ihan tarpeeksi kumminkin poneille :D M