Siirry pääsisältöön

Remin päivän ''vaatetus''-kuvina!

Tänään menin talliin noin yhdeksältä kun uni vähä maistui, enkä pääsyt ennen puol.yhdeksää ylös. Vein ponit ulos ja siivosin kakki kolme karsinaa ja vaihdoin vetet ja lakaisin käytävät. Takaisin talliin lähdin joskus vähä jälkeen yhtätoista ja hain Remin käytävälle. Menin sen ensin läpi kumisukalla, paitsi jalat ja päätä. Sen jälkeen kovemmalla harjalla ja lopuksi pehmeämmällä harjalla. Selvitin harjan ja hännän ja letitin molemmat :) Sitten harjasin vielä pään ja laitoin suojat ja muistin siivota kaviotkin.

Sitten satula ja suitset päähän ja ratsastamaan. Menin tonne laitsalle missä meidän ''kenttä'' sijaitsee tällä hetkellä :D Pari kierrosta käveltyämme alan tekemmään pitkällä ohjalla istunnalla ohjaten kiemuroita, volttteja ja pysähdyksi. Kun tämä sujuu ihan ok, aloitan ravaamaan. Sitten otan vähän ohjia käteen mutta silti pitkät ohjat ja teen laukka-ravi-käynti-laukka-ravi-käynti siirtymisiä. Kun se sujuu niin otan pitkät ohjat ja kävelen noin kierroksen.

Kerään taas ohjat käteen, ja ratsastan voltit päihin, toisen käynnissä ja toisen ravissa. Pitkille sivuille taas tein pysähdyksen ja peruutuksen. Kun tämä sujui ihan kohtalaisesti, muutin käynnit raviksi ja ravit laukaksi ja peruutukset pelkkiksi pysähtymisiksi. Hetken huilattua taas pitkillä ohjilla pujottelin kolmea pönttöä käynnissä ja ravissa. Sitten pari kierrosta laukkaa ja Remi yritti kiihdyttää pitkillä sivuilla :D ja hetken ravailtua käyntiin ja laitoin Remille loimen ja käpsyteltiin loppukäynnit navetan takaa oikoteinpäähän ja takaisin.

Sitten talliin, satula ja suittet pois ja harjasin piikkusukalla ja jalat ja pää pehmeellä harjalla. Kavioiden putsaus. Loimi selkään ja karsinaat ja vähän heiniä. Vein tavarta paikoilleen, mutta en kerinnyt/jaksanyt vielä siivota käytävää, Remi pasko kaksi kasaa.... Ja sitten siinä on niitä karvoja, mitä Remistä lähtee 100 000 000!! Sitten juoksinkin jo tupaan syömään :)


Päässä: Suitset, merkistä mulla ei ole tietoa. 
Selässä: Wintecin estepenkki, satulahuopa on tavallinen neliohuopa, merkistä mulla ei ole tietoa.
Jalassa: Hivutussoujat Equi-Guard, tosin nämä meidän on vähän vanhemmat, ekä tiedä mistä ne on Remille ostettu. Etujaloissa on Horzen bootsit.

Tämä ja alempi kuva ovat vaihtaneet paikkoja...
 Päässä Remillä on Claridge House on Hööksiltä varmaan aikoinaan Remille ostettu.
Loimen merkkiä en tiedä!
Remillä oli loppukäynneissä huopa selässä :)

 Sama riimu kun aikaisemminkin ja loimi on äitin vanhojen hevosten vanha. Remillä laitan sitä pihalle jos se on hikinen. Siinä on toi kaulakappalekkin :)

Mitäs piditte? Teenkö näitä lisää? Kommentoikaa! Ja liittykää lukioiksi!! ja linkatkaa omia blogejanne + YouTube- kanavianne!

Kommentit

  1. Vastaukset
    1. Kiva että tykkäsit :) Teen näitä sitten aina silloin tällöin kun innostun poni pukemaan muillakin kun näillä varusteilla mikkä sillä nyt on :)

      Poista
  2. Tykkäsin! :) lisää tälläsiä!

    VastaaPoista
  3. kyllä olis ihan mukavaa jos tälläsii postauksii tulis enemmän.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Okei :) Kyllä näitä sitten varmaan tuleekin lisää :)

      Poista
  4. kiva blogi sulla :) mun blogi: sohovizinblogi.blogspot.com
    et jos vilkasisit

    VastaaPoista
  5. kiva blogi :) sohovizinblogi.blogspot.com
    tos on mun blogi jos haluut vilkasta

    VastaaPoista

Lähetä kommentti

Kommentit julkaistaan hyväksymisen jälkeen.
Muistathan että kivat kommentit piristävät päivääni, mutta jos sinulla ei ole hyvää sanottavaa pidä se omassa mielessäsi! Rahkentava palaute on sallittua ja toivottua! :)