Siirry pääsisältöön

Juokse hepo hiljaa

Tänään vedettiin talvinauhaa pihan ympäri että siskon olisi turvallisempi ratsastaa. Menin itse alkukäynnit ja ravit ja päästin sitten Siskon Sulkun selkään.
Ihan kivastihan nuo menivät! Sulkku nyppi päätään vähän, mitä ei ole tehnyt vähään aikaa. Testailuako?
Siskon jälkeen vanhempiveli nousi selkään. Talutin parikierrosta ja sen jälkeen meni yksin, niin että kävelin vierellä.

No, sitten olikin nuoremman pikkuveljen vuoro ratsastaa. Häntä talutin kokoaika. Jalustimet olisi voinut olla lyhkäisemmät vielä  tousta mitä ne jo oli.

Kuinka ohjia pidetään?
Välillä säädettiin ohjia veljen käsissä ja käsien asentoa.
Ihanaa kun  veljet yrittää saada kädet siististi ojennukseen ;D

Kun muut olivat ratsastaneet päätin itse vielä laukata pari kertaa pihan ympäri.

Mä en kertakaikkiaan osaa myödätä laukkaa lantiolla. Turvaliivi pokkaa jos yritän nojata taaksepäin. Sitten oon sellaisessa etukenossa koko aika. :/  

Nyt kun olen rekisteröinyt ongelman kunnolla, voin puuttuakkin asiaan.



Jalustimien säätöä


Ihana ravikuva :D
Tykkään tästä ;D
  Laukan jälkeen menin loppukäynnit, sitten talliin ja vatusteet pois ja pihalle.

Aluksi meidän piti tänään mennä katsomaan yhtä myynnissä olevaa ponia. Ja äiti kun eilen illalla varmisteli että ollaan nyt huomenna eli tänään tulossa katsomaan sitä ponia niin sai vastaukseen: ''Tässäkävi nyt niin että lähden viikon lomalle ja ensiviikkokaan ei käy''.

Se sitten siitä  ponista. Miksei sovituista asioista voi pitää kiinni? Jos äiti ei olisi vielä varmistanut asiaa, niin me oltais ajettu sinne kaksituntia turhaan! Pistää ärsyttämään tuollainen käytös!

13 päivää kesälomaan. Ihanaa kun loma alkaa pian! Toivottavasti todistuskin on hyvä :D

Kommentit

Tämän blogin suosituimmat tekstit

Eilisiä poseeraus kuvia

Eilen ratsastin Sulkulla ja menin pellolla ilman satulaa ja tuntui ihan aloittelialta kapeassa selässä kun poni tikittää ja koittaa syödä... :D Laukka oli aluksi ihan kamalaa, mutta kun sain jutusta kiinni sujui sekin vähän paremmin. Ja kerran poni spurttasi pikkuveljiäni karkuun, mutta enpäs tippunut! Ennen ratsastusta muuten kuvattiin Sonjan kanssa Pixiä ja Sulkkua. Oon nyt ahkerasti koittanut harjoitella käyttämään järjestelmäkamerani asetuksia että pystyisin hyödyntämään sitä mahdollisimman monipuolisesti. Näin koneelta tarkasteltuna ei ne asetukset ihan nappiin menneet, mutta ei sitä nyt voi olettaakaan kun olen vasta aloittanut harjoittelun. Eilen mun piti kuvata myday-video mutta unohdin kuvaamisen aika lahjakkaasti. Tänään oon sitten yrittänyt kuvata enemmän, mutta ei tää mun päivä niin erikoinen ole että tulee varmaan melko tylsä video. Katsotaan mitä tulee. :) Tänään oltiin yrittäjien joulunavauksessa kirkolla, mun aika meni siihen kavereiden kanssa pyöri

Viikonlopun kuulumispostaus

Nyt on jäänyt taas postaamatta kun ei ole ollut kuvia eikä asiaakaan kauheasti ole ollut. Mutta tulimpa nyt postaamaan vielä näitä viikonloppu kuulumisia ennen karsinoiten siivousta. Mutta aloitetaan vaikka perjantaista tämä kirjoittaminen. Perjantaina oli perus loppusyksyinen sateinen päivä ja iskä hakikin mut koulusta kaksi tuntia aikaisemmin mitä koulu olisi oikeasti loppunut. Mentiin sitten kauhajoelle kattomaan mulle uutta kännykkää, ja se malli minkä halusin niin niillä ei ollut sitä varastossa ja se tulee ensi viikon aikana sinne. Kotona söin herkkuja pikkuveljieni kaverisynttäreiden johdosta ja menin siivoamaan Sulkun ja Remin karsinat ja laitoin ne muutenkin illaksi valmiiksi. Puoli kahdeksaksi olin kylällä kavereiden kanssa, kiitti hyvästä seurasta! :) Ja kotona olin joskus yhdentoista jälkeen ja sitten nukkumaan. Eilen menin aamutalliin ja sen jälkeen kun ponit oli syönyt aamuheinät mentiin Sonjan kanssa Sulkulla ja Remillä lyhyt 4km lenkki maastossa. Taka

Kuulumisia

Maanantai taas kerran perus päivä, ilma oli ihan kiva vähän  viileä tosin ja iltaa kohden tuuli yltyi. Atk:ssa opettaja ilmoitti että ens kerralla on kymmensormikirjoitus testi, täytyy myöntää etten sitä pahemmin osaa... ;D Ei voi sitten mitään, parhaani koitan tehdä. Kotona sitten sain uuden ihanan kännykkäni, samsung galaxy s3. Johan mä tolla ikivanhalla nokialla näpyttelinkin. Tämäkin postaus on kirjoitettu kännykällä <3 tosin julkaisen tämän myähässö koneelta koska mulla ei oo kännykäs kuvia tähän. Mut nytten mulla olis täs tilaa kuvata teille pieni myday- postaus joku päivä. Kiinnostaisko? Google Kun olin hetken ihastellut kännykkääni jätin se  lataukseen ja menin talliin. Tallissa siivosin nopsaa Sulkun ja Remin karsinat ja sen jälkeen ratsastin Remillä 39min. Ja totesin että mulla on tosi huonot pohjelihakset. Menin siis Remillä tietenkin käynnissä kevyessä istunnassa ja sen jälkeen kun tulin pian alas selästä mun jalat tärisi! Treeniä! :D Sisällä katsoin