Nyt tulee vähän kuulumisia ja samalla viikon aikana napattuja kännykkäkuvia. En muista mikä päivä viimeviikolla ajoin Alilalla, mutta ajoin kumminkin ja meni hyvin. Otettiin jopa pätkä ravia ja Alila meni hyvin pitkän tauon jälkeen! Äitikin pääsi fiilistelemään Alilan ohjaksiin. Ihan aluksi kun olin varustamassa Alilaa, se pelästyi kärryjä tai jotain kun olin laittamassa kärryjä. Äitin avustuksella saatiin sitten kärryt turvallisesti ponin perään kun annettiin sen ensin haistella kärryjä.
Sulkku ja Pixi pääsi n. kahden kilometrin lenkille kunnes käärme meni tien yli enkä mä voinut sitten enää mennä siitä. Sulkku muuten muutaa taas Jennille tuntiponiksi eli Sulkku menee sinne ylläpitoon. Onneksi välimatkaa tulee vain reilun viisikilometriä niin pääsen ponia moikkamaan mahdollisimman usein. Toivon että saisin muodostettua kerran viikossa rytmin että pääsen katsomaan ja puuhailemaan jotain ponin kanssa. Jos saan aikataulut sopimaan tuntien kanssa. Kyllähän se nyt vielä lomalla onnistuu, mutta entäs sitten kun ei ole enää loma?

Laukkaa otin ympyrällä ja siinä huomasin että Roosa oli jo aika väsynyt eikä jaksanut laukata kunnolla, joten tyydyin muutamaan hyvään pätkään ja siirtymiseen kumpaankin suuntaan. Siirtymiset onnistuikin koko ratsastuksen ajan paremmin kuin mikään muu. Se onkin aika positiivinen asia koska itselleni siirtymiset on aina ollut se epämieluisa asia jota en oo jaksanut treenata. Nyt sitten oon koittanut saada Roosaa rentoutumaan siirtymisten kautta ja yllätys yllätys kun niitä on tehty ne alkaa sujumaan paremmin, jes!:)
![]() |
Veeran rippijuhlissa olin tämän nököisissä tamineissa. :) |

Eilen kovasta helteestä huolimatta puin tosi hyvin kun lähdin skopolla ajellen näkämään J:tä kylälle. Sainkin sitten kuulla että hyvästä pukeutumisestani ja naisten logiikasta taas kerran.. :,D Koska selitin et halusin laittaa täkin päälle, mutta kun en oo käyttänyt sitä sen jälkeen kun sinne meni villapölyä mikä kutitti piti pistää pitkähihanen paita alle. J sit kysy et sit aatellu olla laittamatta takkia? En halusin takin. :DD Kotia päin tosin ajoin sitten ilman takkia.
![]() |
Selfie Roosan kanssa ennen ratsastusta |
Ihana postaus ja ihania kuvia :)!
VastaaPoista