
Sitten päästäänkin tähän päivään eli perjantaihin. Koulussa ihan normipäivä tosin meillä oli fysiikan koe ja en odota kovin hyvää tulosta laskukaavojen ollessa hukassa. Kotona aloin sitten kutomaan, mutta kuten edellis iltanakin purkasin taas kaiken jo kutomani. Parin kahvikupillisen jälkeen lähdin talliin ja kävin ajamassa Sulkulla noin kahden kilometrin lenkin puolessa tunnissa. Sen jälkeen vaihdoin Alilaan ja ohjas-ajoin sitä noin kymmenen minuutti ja lopuksi Pixi, jonka kanssa työskentelin ympyrällä.
Yläpuolella oleva teksti on kirjoitettu eilen eli perjantaina, mutta en jaksanut etsiä siihen kuvia. Halusin kirjoittaa myös fiiliksiä vähän enemmän joka ponista ylös, niin jätin tämän postauksen sitten luonnoksiin. Pahoittelen vielä kerran sekavaa postausta, toivottvasti tätä sekametelisoppaa jaksaa silti lukea!:)
Yläpuolella oleva teksti on kirjoitettu eilen eli perjantaina, mutta en jaksanut etsiä siihen kuvia. Halusin kirjoittaa myös fiiliksiä vähän enemmän joka ponista ylös, niin jätin tämän postauksen sitten luonnoksiin. Pahoittelen vielä kerran sekavaa postausta, toivottvasti tätä sekametelisoppaa jaksaa silti lukea!:)
- Ajoin Sulkulla siis eilen noin kahden kilometrin lenkin. Alkumatkasta poni oli aika hidas/laiskahko, mutta kun käännyimme takaisin kotia päin oli Sulkku paljon energisempi! Ravasimme reipasta ravia ja otettiin myös pari aurauskepin väliä laukkaakin. Loppukäynnit meni rauhallisissa merkeissä. Vähän menessä Sulkkua jännitti mennä sillan yli mutta takaisin tullessa ei ollut ongelmaa ja yhden kiven taki otettiin pari sivuaskelta. Olin oikein tyytyäinen lenkin jälkeen poniin.
- Ennen en olekkaan ohjas-ajanut Alilaa yksin, eilen sen sitten tein äitin rohkaisemana. Pelasin kumminkin varman päälle ja menin ohjas-ajamaan Alilaa tarhaan, aitojen sisäpuolelle. Jos Alilaa pitäisi kuvailla yhdellä sanalla niin mato olisi aika hyvä. En nyt odottanut Alilalta ihmeempiä ja siihen nähden meni tosi hyvin. Mitä nyt se oli aika moista kiemurtelua ja aluksi Alila vaan kyttäili muita poneja päin. Loppua kohden alkoi nuori keskittymään ja menemään suorempaan. Tehtiin myös pysähdyksiä ja peruutuksiakin jotka onnistuivat ihan kivasti!
- Loppuun otin vielä viimeiseksi Pixin, sovimme nimittäin eilen Sonjan kanssa että ohjas-ajan Pixinkin jos jaksan. Alkukäyntien jälkeen jäin Pixin kanssa ympyrälle ja huomasin että asuttuminen oli ihan hukassa, mikä tosin alkoi onnistumaan loppua kohden pienempien ympyröiden kautta. Tehtiin myös pysähdyksiä ja aluksi Pixi ei kuunnellut mua yhtään. Se vain puksutti menemään pidätteistä huolimatta, usean toiston jälkeen saatiin myös pehmeitä pysähdyksiä. Peruutuskin oli heikkoa, mutta muutama ihan ok peruutus kumminkin tuli.
Tänään iltapäivällä Saija tuli taas ratsastamaan Sulkulla. Ei oltu kumpikaan kuultu käskyä olla viideltä valmiita joten homma jäi kesken. Hyppäsin sitten itse selkään jatkaman treeniä. Saijalla Sulkku pysähteli, oli hidas ja mutkitteli. Tänään oli vuorossa hyppyjä ja alkuverkkana tehtiin voltteja ja mentiin puomeja ravissa ja laukassa. Tein sitten kahden esteen linjan jonka Saija kerkesi menemään kahdesti ennen kun hänen piti lähteä.
Koska on ollut Sulkkuun oikein tyytyväinen hyppäsin itse selkään ottamaan muutamat hypyt. Ja voi että Sulkku oli kamala, se painoi kädelle ihan tosi paljon. Ei kuunnellut pidätteitä, etäänpäin käskevät avut otettiin hetkittäin vastaan ja niin... Pohja saattoi vähän vaikuttaa raskaudellaan, mutta saatiin kumminkin ihan kivoja hyppyjä. Itsekkin hyppäsin ekaa kertaa tänävuonna, eli siihen nähden meni ihan hyvin. Ja muistin jopa myödätä kädellä kunnolla! Jotain parannusta on siis viime vuoteen tapahtunut. Loppuun ravailin vähän voltteja ja käveltiin loppukäynnit.
Saijan kanssa suunniteltiin ensi kerralle koulutreenailua ympyrällä/volttilla taivuttelujen merkeissä. Jos vaikka itse olisin ympyrän keskellä neuvomassa että saataisiin tästä parista vielä oikein hyvä, sujuisivat nuo estetreenitkin sitten paremmin kun olisi poni kunnolla hallinnassa ensin sileällä. :)
Taas jälleen kiva postaus, kivoja kuvia :)!
VastaaPoistaOnko Alila myynnissä?
VastaaPoista